Esi apņēmies pats savām rokām veikt koka grīdas atjaunošanas darbus, tev būs nepieciešama:
- Profesionāla tehnika (tomēr ir 21 gs. un lai gan to visu teorētiski var veikt tikai ar smilšpapīru un koka klucīti, ātrāk, efektīvāk un skaistāk būs ar atbilstošiem instrumentiem .)
- Kvalitatīvi izejmateriāli (runa nav tikai par lētu un labu smilšpapīru 🙂 , bet arī par nodilumizturīgu laku, kas neindēs tevi pašu katru dienu, un par ķiti kura nepametīs aizpildītās plaisas un dēļu šķirbas pēc pirmās lielās ballītes. )
- Kāds grams izturības un kāds kg apņēmības, jo nesaku ka būs viegli, bet gandarījums katru reizi skatoties uz paveikto būs pasakains.
Īsi izklāstīšu galvenos etapus koka grīdas atjaunošanas procesā, kas tev lieti noderēs , lai saprastu vai esi gatavs darboties pats, vai tomēr lūgsi meistarus padarīt šo darbiņu tavā vietā.
No sākuma ir jānoņem iepriekšējais grīdas seguma apstrādes materiāls. Vai tās būt vairākas krāsas kārtas vai neliels lakas slānis, tev ir jātiek līdz kokam. Atkarībā no slīpējamās kvadratūras lieluma un iepriekš izmantotā apstrādes materiāla, jāizvēlas piemērots instruments. Nemānīšu tas nebūs viegls uzdevums tāpēc ļoti svarīgi izvēlēties piemērotu instrumentu šī darbiņa veikšanai. Tā būs jau puse no uzvaras, cīnoties ar vecās krāsas vai lakas noņemšanu. Jo smagāka slīpmašīna, jo labāk tiks galā ar biezajiem krāsas slāņiem, tomēr mazā telpā būs grūtāk manevrēt. Nesabīsties, ja lūgsi padomu šī darba pratējiem tad viņi noteikti ieteiks atbilstošāko instrumentu . Atceries, ka ne tikai slīpmašīna ir svarīga, bet arī kvalitatīvs smilšpapīrs. Turklāt jāizmanto dažāda raupjuma slīplentas no sākuma rupjākas un jānobeidz darbs ar smalkāku.
“Lielās” slīpmašīnas apstrādes laukums ir līdz 7 cm no sienas . Lai apstrādātu pilnu laukumu, kā arī tiktu klāt grūti pieejamās vietās, tādās kā zem radiatoriem un līdzīgās, ir nepieciešama malu slīpmašīna.
Pirms grīdas pirmreizējās apstrādes – pirmās lakošanas vai eļļošanas, ir nepieciešama grīdas pulēšana. Pulējamā mašīna, jeb disku slīpmašīna nodrošina koksnes apstrādi, izmantojot citu rotācijas virzienu kā slīpmašīna. Šī apstrāde aizver koksnes atvērtās poras, tādejādi paaugstinot grīdas nodilumizturību un ilgmūžību.
Pēdējais un viens no atbildīgākajiem soļiem ir grīdas apstrāde, ja izvēlies grīdu apstrādāt ar laku, tad segums ir jālako 3 reizes un pēc 2. lakas kārtas uzklāšanas un nožūšanas nepieciešams veikt grīdas pulēšanu. Ja izvēlējies grīdu apstrādāt ar eļļu, šis pulēšanas solis nav nepieciešams. Taču eļļu uzklāt ar pulēšanas mašīnas speciālo uzliku, būs daudz ātrāk, ērtāk un kvalitatīvāk.
Lielos vilcienos tas ir tik vienkārši, kā izskatās un kad pašu rokām esi atjaunojis savu dzīvojamo platību, milzu gandarījums garantēts. Protams, katrs gadījums ir individuāls tālab iesākam izmantot iespēju konsultēties ar profesionāļiem šajā jomā.